آواز ایرانی

شعر و آواز در ایران صدها سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و آنچه امروز به نام موسیقی کلاسیک ایران نام برده می‌شود و همراهی کننده متن‌های آوازی است که با این موسیقی عجین شده است

آموزش آواز سنتی

به بیان احساسات از طریق کلام و شعر به شکل آهنگین که به صورت سینه به سینه منتقل می شود را تعلیم آواز سنتی گویند

سید حسین طاهرزاده

سید حسین طاهرزادهدکتر ساسان سپنتا زندگینامه طاهرزاده را اینگونه بیان می کند:"سید حسین طاهرزاده فرزند سید طاهر تویسرکانی بود.

پدر او از تویسرکان و همدان برای تحصیل در حوزه ی علمیه اصفهان به مدرسه صدر آن شهر رفت. سید حسین در سال ۱۲۶۱ شمسی در اصفهان تولد یافت و از دوران نوجوانی ذر فرصت های مناسب به ویژه در ساحل زاینده رود  به طبع آزمایی در آواز روی آورد و علاقمندانی که گرد او جمع می شدند به تشویق او می پرداختند.سید حسین طاهرزادهاو در سال ۱۲۷۸ به تهران آمد. در آن زمان یکی از تفریحگاههای مردم به ویژه در روزهای تعطیل،رفتن به شهر ری و زیارت حضرت عبدالعظیم  بود که با گردش در باغها و چمن زارهای آنجا و سوارشدن ماشین دودی(راه آهنی که در دوره ناصرالدین شاه بین تهران و آن محل دایر شده بود) و صرف کباب و ماست، روزی را سپری می کردند. در یکی از این گردشها سید حسین  بر حسب معمول آواز می خواندو چند تنی گرد او جمع شده بودند در بین جمع جوانی که از خانواده صدری اصفهان بود با طاهرزاده آشنا شد و با او مراوده پیدا کرد. طاهرزاده در منزل این جوان با جهانگیرمیرزا حسام السلطنه آشنا شد .......طاهرزاده هیچ گاه خوانندگی آواز را شغل و پیشه خود قرار نداد و در دوران میانسالی و کهولت فقط در گردهم آیی هایی که چند تن از دوستان هنرمندش شرکت می کردند به خوانندگی می پرداخت.سید حسین طاهرزاده در شهریور ۱۳۳۴ درگذشت."


دانلود آهنگها و آوازهای سید حسین طاهرزاده :

درباره زهرا جزایری

از کلیه اساتید، موزیسین‌ها، خوانندگان و دوستان که ما مفتخر به وجود نام عزیزشان در این سایت هستیم خواهشمند است اگر کمی و یا کاستی در مورد اطلاعاتشان درج شده است از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ما را در جریان قرار دهند ، پیشاپیش از همکاری صمیمانه شما سپاسگزاریم.

آواز سنتی

Site Login