آواز ایرانی

شعر و آواز در ایران صدها سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و آنچه امروز به نام موسیقی کلاسیک ایران نام برده می‌شود و همراهی کننده متن‌های آوازی است که با این موسیقی عجین شده است

آموزش آواز سنتی

به بیان احساسات از طریق کلام و شعر به شکل آهنگین که به صورت سینه به سینه منتقل می شود را تعلیم آواز سنتی گویند

استاد هنگامه اخوان

هنرمند پرآوازه هنگامه اخوان در شهر فومن زايش يافت و کوچکترين فرزند خانواده ای بود که صدای خوب در تمامی افرادش ارثی است. پدر او صدای زيبايی دارد, صدای مادرش بسيار گرم و جذاب است و برادر او هم از صدايی پر قدرت و جذاب بهره مند است, اما در ميان اين افراد تنها او به خواندن روی آورد و به عنوان يک هنرمند رسمی به جامعه معرفی شد .

هنگامه در 10 سالگی نخستين آموزش آواز را از پدرش گرفت و او شعر معروف " دل خون شد از اميد و نشد يار يار من _ ای وای بر من و دل اميدوار من" را در آواز دشتی به او آموخت. و از همان زمان او و برادرش اجرای برنامه های آواز مدرسه هايشان را برعهده گرفتند .

پدر هنردوست هنگامه گه گاه با او از قمرالملوک وزيری و روح انگيز سخن می گفت و ميکوشيد تا آنها را با قدرت هنريشان به او بشناساند. در آن دوره پخش داستانهای شب از راديو با تصنيف معروف قمرالملوک وزيری "موسم گل" آغار و با آن پايان ميگرفت. و پدرش قمر را به او هنرمندی پرقدرت, وارسته, خوش قلب و مهربان و انسانی واقعی معرفی ميکرد و ميکوشيد چهره ی او را به عنوان يک هنرمند راستين به دختر کوچکش بنماياند. و از همان زمان بود که نهال مهر اين زن بزرگ در قلب هنگامه نشانده شد .

پس از پايان دوره ابتدايی به تهران آمد, همزمان با تحصيل به آموزش آواز پرداخت. پس از مدتی با تشويق ها و حمايت های استاد تجويدی در آزمون آواز راديو قبول و وارد راديو شد. پس از اين موفقيت در کلاس درس استاد مسلم آواز اصفهان اديب خوانساری که برای تربيت هنرجويان هفته ای 2 بار در کلاس راديو شرکت ميکرد حضور يافت و در حدود 10 سال آموزش او به درازا کشيد و پس از آن هم به دليل بيماری استاد کلاس های راديو تعطيل شد و او برای ادامه ی آموزش به خانه ی استاد ميرفت و بدين سان ميتوان گفت که هنگامه اخوان تنها يادگار استاد اديب خوانساری است. پس از فوت استاد از چند استاد ديگر مثل ظلی, دوامی, اقبال سلطان و طاهر نژاد درس هايی گرفت .

هنگامه اخوان از سال 1355 با گروه شيدا, سماعی و عارف آغاز به کار کرد و فعاليتش را با بازسازی آثار قمرالملوک وزيری شروع کرد. تصنيف دشتی "موسم گل" با شعر وحيد دستگردی, آهنگ موسی خان, تصنيف "عاشقی محنت بسيار کشيد" با شعر ايرج ميرزا در دستگاه همايون و آهنگ مرتضی نی داوود و آواز شور, آواز و تصنيف "مرغ سحر ناله سر کن", "گل های 201" در دستگاه ماهور با شعر ملک الشعرای بهار و آواز بيات :رد "گل های 200" در دستگاه شور با شعر سعدی, آواز افشارِ "باز آمدم" با شعر مولانا و آهنگ محمدرضا لطفی با گروه شيدا به سرپرستی محمدرضا لطفی, تصنيف "فروردين" در دستگاه ماهور با شعر ملک الشعرا بهار و آهنگ زرين پنجه با گروه سماعی آواز و تصنيف دشتی با گروه عارف به سرپرستی پرويز مشکاتيان از زبده آثار اوست .

هنگامه اخوان پس از مدت ها خاموشی در سال 1363 به همکاری با صدا و سيما دعوت شد و به عنوان کارشناس آرشيو در انجمن حفظ و اشاعه ی موسيقی ايرانی, سرگرم به کار شد و در خلال سال های 1366/70 هم در سمت مربی آواز در آن انجمن به فعاليت پرداخت ولی به دليل مشکلاتی که پيش آمد از ادامه ی کار منصرف شد و در حال حاضر در کلاس های خصوصی به تعليم آواز بانوان سرگرم است. او از سال 1370 چند کنسرت برای بانوان اجرا کرده, و از 2 سال پيش نيز به عنوان کارشناس موسيقی در مرکز موسيقی سرگرم تعليم صدا به بانوان است .

درباره زهرا جزایری

از کلیه اساتید، موزیسین‌ها، خوانندگان و دوستان که ما مفتخر به وجود نام عزیزشان در این سایت هستیم خواهشمند است اگر کمی و یا کاستی در مورد اطلاعاتشان درج شده است از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ما را در جریان قرار دهند ، پیشاپیش از همکاری صمیمانه شما سپاسگزاریم.

آواز سنتی

Site Login