آواز ایرانی

شعر و آواز در ایران صدها سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و آنچه امروز به نام موسیقی کلاسیک ایران نام برده می‌شود و همراهی کننده متن‌های آوازی است که با این موسیقی عجین شده است

آموزش آواز سنتی

به بیان احساسات از طریق کلام و شعر به شکل آهنگین که به صورت سینه به سینه منتقل می شود را تعلیم آواز سنتی گویند

استاد محمد رضا شجریان

به روز اول مهرماه 1319 در مشهد متولد شد از چهارسالگی به خوانندگی علاقه‌مند بود . پدرش او را تشویق می‌کرد و او با لحن کودکانه‌ای برای پدر می‌خواند ، چون دارای صدایی صاف و رسا بود در سال 1337 در رادیو خراسان در رشته آواز دعوت به همکاری شد دیری نپایید که آوازه شهرت او به تهران رسید و برای اجرای برنامه گلها توسط روانشاد داوود پیرنیا دعوت شد در سال 1345 با این برنامه همکاری‌اش را آغاز کرده ، در بیش از یک‌صد برنامه گلها و برگ سبز حضور داشته و حدود 250 برنامه دیگر را در رادیو اجرا کرده است . او در سال 1345 با استاد احمد عبادی آشنا شد و شاگردی و دوستی او را برگزید از سال 1346 در کلاس استاد مهرتاش شیوه و سبک ایشان را فراگرفتند و از سل 1350 با استاد پایور آشنا شده و تعلیم سنتور و ردیف‌های آواز استاد صبا را دنبال کرده و از سال 1352 نزد استاد عبدالله دوامی تمامی ردیف‌های موسیی کلاسیک و اصیل ایرانی و تصیف‌های قدیمی و شیوه تصنیف‌خوانی را آموخت . و در سال 1354 به استاد نور علی خان برومند مراجعه نموده و سبک و روش خوانندگی اقبال اسلطان – تاج اصفهانی –ظلی – ادیب خوانساری – قوامی و بنان را از روی صفحات ضبط شده موجود به دقت دنبال می‌کند .

درباره زهرا جزایری

از کلیه اساتید، موزیسین‌ها، خوانندگان و دوستان که ما مفتخر به وجود نام عزیزشان در این سایت هستیم خواهشمند است اگر کمی و یا کاستی در مورد اطلاعاتشان درج شده است از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ما را در جریان قرار دهند ، پیشاپیش از همکاری صمیمانه شما سپاسگزاریم.

آواز سنتی

Site Login