آواز ایرانی

شعر و آواز در ایران صدها سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و آنچه امروز به نام موسیقی کلاسیک ایران نام برده می‌شود و همراهی کننده متن‌های آوازی است که با این موسیقی عجین شده است

آموزش آواز سنتی

به بیان احساسات از طریق کلام و شعر به شکل آهنگین که به صورت سینه به سینه منتقل می شود را تعلیم آواز سنتی گویند

اساتید

استاد قاسم رفعتی

قاسم رفعتی در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در یکی از محلات شهر تهران زاده شد. در دوازده سالگی شروع به خواندن و فراگیری علم موسیقی کرد و اولین بار نزد مسعود حسنخانی رفت و مدت چهار سال به فراگیری گوشه‌ها و مقام‌های آواز ایرانی پرداخت و جهت گسترش آموخته‌هایش ، نزد محمود کریمی معلم و مربی آواز رفت و در این کلاس که وابسته به اداره هنرهای زیبای کشور بود ، حدود ۶ سال تحصیل نمود. جد قاسم رفعتی حاج محمد صادق متخلص به (رفعت سمنانی) است که صاحب دیوان شعر می‌باشد و پدر او نیز از صدای شیوایی برخوردار بوده‌است.

مطالعه بیشتر...

استاد حمید رضا نور بخش

در آبان سال 1344 در شهر قم دیده به جهان گشود از محضر تاج اصفهانی و احمد عبادی بهره برد ، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته حقوق انجام داد همزمان با تحصیلات دانشگاهی توفیق شاگردی در محضر استاد بزرگ آواز ایران محمدرضا شجریان را بدست آورد .

استاد محمد علی کیانی نژاد

به سال 1331 در شهر بیرجند دیده به جهان گشود و علاقه بیش از حد پدرش به آواز و موسیقی موجب گشت تا مشوقی برای پسرش گردد و وی را جهت فراگیری فلوت نیز تشویق کند در سال 1351 وارد دانشکده هنرهای زیبا شد در این دانشکده از وجود استاد نور علی خان برومند ، دکتر داریوش صفوت و جلال ذالفنون بهره گرفت . در سال 1353 همکاری خود را با مرکز حفظ و اشاعه آغاز کرد . او در مسابقه آزمون باربد شرکت کرد و در نواختن نی مقام اول را کسب نمود .

استاد کریم صالح عظیمی

وی به سال 1325 در شهرستان تبریز متولد شد و در سال 1342 با استاد اقبال آذر آشنا شد و تا آخر عمر ایشان از محضر استاد بهره برد . پس از رضا قلی ظلی و ابراهیم بوذری از شاگردان خوب و با استعداد مرحوم اقبال آذر می‌باشند . در سال 1353 در مکتب این استاد به فراگیری ردیف‌های آوازی پرداخت و موفق به اخذ گواهی از حضور ایشان گردید.

استاد ایرج بسطامی

وی در سال 1336 در شهرستان بم متولد شد . دوره مقدماتی آواز را نزد عموی خویش یدالله بسطامی گذراند پس از اخذ دیپلم به تهران آمد و دوره عالی را نزد استاد محمدرضا شجریان ادامه داد پس از 7 سال کلاس را رها کرد و به فراگیری مبانی موسیقی نزد پرویز مشکاتیان پرداخت . او در ارائه تحریرهای موسیقی مهارت زیادی داشت و در این زمینه از نوادر روزگار محسوب می‌شد . ایرج بسطامی در تاریخ 5 دیماه 1382 طی حادثه زلزله بم در همین شهر درگذشت .

استاد هنگامه اخوان

هنرمند پرآوازه هنگامه اخوان در شهر فومن زايش يافت و کوچکترين فرزند خانواده ای بود که صدای خوب در تمامی افرادش ارثی است. پدر او صدای زيبايی دارد, صدای مادرش بسيار گرم و جذاب است و برادر او هم از صدايی پر قدرت و جذاب بهره مند است, اما در ميان اين افراد تنها او به خواندن روی آورد و به عنوان يک هنرمند رسمی به جامعه معرفی شد .

مطالعه بیشتر...

استاد پریسا (فاطمه واعظی)

فاطمه واعظی با نام هنری پریسا (زاده ۲۵ اسفند ۱۳۲۸ , شهسوار) , خواننده ایرانی است.

زندگی نامه
پریسا در ۲۵ اسفند ۱۳۲۸ در شهسوار (تنکابن فعلی) متولد شد. از کودکی و در دوران تحصیل با تشویقهای پدرش در برنامه‌های هنری شرکت می‌کرد تا اینکه در مسابقات هنری مدارس در رشته آواز رتبه اول را در بین تمام دانش‌آموزان سراسر کشور کسب کرد و از آن زمان با استاد مرحوم محمود کریمی که از اعضای هیئت داوران بود آشنا و برای آموزش موسیقی ایرانی (دستگاه‌ها و ردیف موسیقی سنتی) شاگرد ایشان شد. بعد از ز دو سال برای آغاز کار حرفه‌ای، وارد وزارت فرهنگ و هنر وقت شد.


مطالعه بیشتر...

استاد محمد رضا شجریان

به روز اول مهرماه 1319 در مشهد متولد شد از چهارسالگی به خوانندگی علاقه‌مند بود . پدرش او را تشویق می‌کرد و او با لحن کودکانه‌ای برای پدر می‌خواند ، چون دارای صدایی صاف و رسا بود در سال 1337 در رادیو خراسان در رشته آواز دعوت به همکاری شد دیری نپایید که آوازه شهرت او به تهران رسید و برای اجرای برنامه گلها توسط روانشاد داوود پیرنیا دعوت شد در سال 1345 با این برنامه همکاری‌اش را آغاز کرده ، در بیش از یک‌صد برنامه گلها و برگ سبز حضور داشته و حدود 250 برنامه دیگر را در رادیو اجرا کرده است . او در سال 1345 با استاد احمد عبادی آشنا شد و شاگردی و دوستی او را برگزید از سال 1346 در کلاس استاد مهرتاش شیوه و سبک ایشان را فراگرفتند و از سل 1350 با استاد پایور آشنا شده و تعلیم سنتور و ردیف‌های آواز استاد صبا را دنبال کرده و از سال 1352 نزد استاد عبدالله دوامی تمامی ردیف‌های موسیی کلاسیک و اصیل ایرانی و تصیف‌های قدیمی و شیوه تصنیف‌خوانی را آموخت . و در سال 1354 به استاد نور علی خان برومند مراجعه نموده و سبک و روش خوانندگی اقبال اسلطان – تاج اصفهانی –ظلی – ادیب خوانساری – قوامی و بنان را از روی صفحات ضبط شده موجود به دقت دنبال می‌کند .

درباره زهرا جزایری

از کلیه اساتید، موزیسین‌ها، خوانندگان و دوستان که ما مفتخر به وجود نام عزیزشان در این سایت هستیم خواهشمند است اگر کمی و یا کاستی در مورد اطلاعاتشان درج شده است از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ما را در جریان قرار دهند ، پیشاپیش از همکاری صمیمانه شما سپاسگزاریم.

آواز سنتی

Site Login